Живі новини війни в Україні – The New York Times

Кредит…Сергій Ільницький/EPA, через Shutterstock

Російські солдати, які контролюють гігантську атомну електростанцію в Україні, затримують робітників і піддають їх жорстоким допитам у пошуках можливих диверсантів, що спонукає багатьох співробітників піти та висловити занепокоєння щодо безпеки, кажуть українські чиновники.

Запорізька атомна електростанція — найбільша в Європі — розташована на півдні України в місті Енергодар на східному березі річки Дніпро, навпроти території, яка все ще утримується українськими військами. З 11 000 працівників завод займає стратегічно важливе місце, а турбота про безпеку на заводі робить будь-який український контрнаступ для повернення території особливо складним.

Російські війська укріпили зовнішню частину заводу окопами та важкою артилерією, а всередині вони посилюють заходи, щоб знайти будь-кого, на їхню думку, може становити загрозу, за словами місцевих чиновників та представників компанії.

«Людей масово викрадають», – заявив мер Енергодара у засланні Дмитро Орлов під час зустрічі в середу з представниками державної компанії «Енергоатом», яка контролює комплекс. «Місцезнаходження деяких з них невідоме. Решта перебувають у дуже важких умовах: їх катують, ображають фізично та морально».

Цього тижня в інтерв’ю місцевій радіостанції пан Орлов сказав, що багато працівників заводу та інших мешканців намагалися втекти на територію, яку контролюють українці. «Навіть молодь покидає місто», – сказав він. «Незрозуміло, хто буде експлуатувати атомну електростанцію».

Заяви пана Орлова не змогли підтвердити незалежно. Але чиновники «Енергоатому» запропонували подібні свідчення на основі інтерв’ю з працівниками заводу, а свідки в інших окупованих частинах України передали подібні повідомлення про масові затримання мирних жителів.

See also  As America watched Capitol attack testimony, Fox News gave an alternate reality | Fox News

На тій же нараді виконувач обов’язків президента «Енергоатому» Петро Котін заявив, що «захоплення і поступове перетворення заводу на військову базу з великою кількістю зброї та вибухівки» є актом «ядерного тероризму». За його словами, компанія й надалі підтримуватиме своїх співробітників на окупованих територіях усіма можливостями.

Минулого місяця пан Котін висловив занепокоєння щодо російської мілітаризації об’єкта.

«Запорізька АЕС – це добре укріплений об’єкт навіть у мирний час», – сказав він. «Це ідеальна військова база. Більше того, росіяни розуміють, що кількість ядерного матеріалу, яка там знаходиться, їх захищає. Україна не буде завдавати удару по такому об’єкту».

Енергодар, як і інші окуповані Росією райони на півдні України, був ареною нападів зростаючого руху опору на півдні України — цивільне населення, відоме як партизани, брало участь у насильстві проти окупаційних військ, громадянській непокорі та намаганнях допомогти українським військовим — і репресії з боку російських військ.

Напруга в місті загострилася 22 травня, коли Андрій Шевчик, якого росіяни призначили мером, отримав поранення в результаті вибуху біля його квартири. Його доставили на медичну допомогу до Криму. Наступного дня, за даними “Енергоатому”, російські силовики кілька разів вистрілили у свого будинку співробітника АЕС.

Цього тижня російський довірений представник Головної керуючої ради Запорізької області, до складу якої входить АЕС, заявив у телеінтерв’ю, що настав час запровадити смертну кару для «воєнних злочинців».

Іван Федеров, мер Мелітополя в засланні, який став чимось на кшталт неофіційного речника українського опору в регіоні, підрахував у вівторок, що тільки в його рідному місті російські сили затримали близько 500 місцевих жителів.

Його заяву не вдалося перевірити незалежно, оскільки Росія жорстко контролює доступ до окупованих територій. За словами свідків, російські військові регулярно перевіряють мобільні телефони на блокпостах та під час обшуків у їхніх будинках, що робить спілкування з сторонніми надзвичайно ризикованим.

See also  The Day - Detour for Groton's Five Corners begins Monday

Сам пан Федеров був викрадений російськими військами перед тим, як був звільнений, що є частиною моделі, яка розгорталася в містах і селах, включаючи Енергодар. За словами українських чиновників, перший заступник міського голови Енергодара Іван Самойдюк перебуває під вартою в Росії більше трьох місяців.

Оскільки Росія посилює свої репресії, український уряд пообіцяв масштабний контрнаступ і сказав усім, хто може втекти з окупованих територій, залишити їх до його початку.